
Terminale przenośne znaleźć można już niemal w każdym sklepie, restauracji czy hotelu. Zaopatrzenie firmy w odpowiedni sprzęt i system POS nie wynika z chwilowej mody. To raczej konieczność, przed jaką przedsiębiorców stawiają w dzisiejszych czasach ich klienci. Terminale przenośne nie są konieczne w każdym miejscu, są jednak wygodną alternatywą dla terminali stacjonarnych.
Choć wiele firm wprowadziło już w ramach swojej działalności możliwość płacenia za towary i usługi kartą płatniczą. To jednak są jeszcze przedsiębiorcy, którzy nad tym rozwiązaniem dopiero się zastanawiają. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.
To się opłaca
Pierwszy i najważniejszy z punktu widzenia firmy aspekt to koszty. Te, które musi ponieść przedsiębiorca wdrażający terminale przenośne i dostosowany do nich system POS, jak i ewentualne przychody. Za co musi zapłacić firma? Z pewnością za terminal, który można kupić lub wydzierżawić. Kolejny koszt to prowizja od wykonanych transakcji. Przedsiębiorca musi również zapłacić za nawiązane z bankiem połączenie. Ponadto często dochodzą koszta dodatkowe m.in. za serwis, instalację, czy kartę SIM. Jednak w obliczu rosnącego odsetka osób preferujących bezgotówkowe transakcje, koszty są znikome. A w Polsce coraz więcej osób sięga przy kasie nie po portfel, a właśnie po kartę płatniczą.
Ułatwienie pracy
Poza aspektem finansowym, niezwykle ważny jest również fakt, że z terminalem mobilnym o wiele łatwiej się pracuje. Niezależnie czy obsługa restauracji musi podejść do klienta z rachunkiem w restauracji, czy w aptece do kilku kas jest tylko jeden terminal. W obu przypadkach lepiej to wygląda, gdy to obsługa podejdzie z terminalem, niż gdy trzeba prosić klienta, aby udał się do konkretnego stanowiska kasowego uregulować rachunek.
Intuicyjna obsługa
Prace ułatwia również intuicyjna obsługa terminala. Cała płatność odbywa się w zaledwie kilku krokach. Nie trzeba liczyć gotówki, wydawać reszty. Wystarczy wprowadzić do terminala odpowiednią kwotę, kartę, PIN, zaakceptować i wydrukować potwierdzenie. Prosto i szybko.
System można rozwijać
Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest również fakt, że system POS można rozwijać. System budowany jest w zależności od branży i bieżących potrzeb biznesu. Jednak, jeśli w przyszłości postanowimy oferować dodatkowe usługi, jak wypłata gotówki, doładowanie telefonu, i inne, to z łatwością można dopisać dodatkowe moduły. Można także dokupić dodatkowe terminale, np., gdy sklep czy salon piękności się rozbudowuje, i również podpiąć je do systemu, który już jest wdrożony.
Bezpieczeństwo
Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. A to z wykorzystaniem terminala i systemu POS wydaje się być większe niż przy użyciu gotówki. I to zarówno dla przedsiębiorcy, jak i klienta. Dlaczego? Sprzedawca nie musi liczyć gotówki, a więc nie musi obawiać się manka na kasie. Ponadto system przy każdej transakcji łączy się z bankiem, a więc od razu mamy potwierdzenie płatność jest możliwa. Przy braku środków transakcja po prostu zostaje odrzucona. Klient natomiast nie musi obawiać się, że zgubi gotówkę lub zostanie z niej okradziony. A w przypadku utraty karty szybko może ją zastrzec, chroniąc swoje pieniądze. Ponadto transakcje są rejestrowane na jego rachunku, ma więc zawsze wgląd czy pobrana została odpowiednia suma.