Terminal płatniczy – ale po co mi to?

Czy terminal płatniczy jest w potrzebny w firmie? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców działających w najróżniejszych branżach? Jakie są zalety terminalu POS? Czy faktycznie może przyczynić się on do usprawnienia funkcjonowanie firmy?

Terminal płatniczy – komu przyda się najbardziej?

Płatności bezgotówkowe największe znaczenie mają w branży handlowej. Są one podstawowym rodzajem transakcji np. w supermarketach czy innych sklepach samoobsługowych. Wdrożenie takiego rozwiązania wiąże się z korzyściami nie tylko dla klienta, ale także dla sklepu.

  • Klienci – dzięki terminalom POS mogą w prosty sposób płacić za swoje zakupy. Płatności z użyciem karty płatniczej lub kredytowej są szybkie i bezpieczne. Każda operacja jest automatycznie odnotowywana na rachunku bankowym kupującego. Nie ma potrzeby nosić przy sobie „ciężkiej” gotówki – zakupy są w prosty sposób rozliczane.
  • Sprzedawcy – zastosowanie terminali płatniczych upraszcza i przyśpiesza obieg pieniądza wewnątrz firmy. W przypadku transakcji gotówkowych, pieniądze muszą być rozliczane i przechowywane w kasie. Wiąże się to nie tylko z wydłużeniem czasu trwania obsługi, ale również z koniecznością zapewnianie należytej ochrony zgromadzonego kapitału oraz właściwej obsługi związanej z odnotowywanie wszystkich wpływów. Terminal POS pozwala na szeroko pojętą automatyzację procesów sprzedaży. Klienci kupują towar, płacą za niego „od razu”, a pieniądze od razu trafiają na konto przedsiębiorcy.

Jak zarobić na terminalu płatniczym?

Terminal POS pozwala nie tylko na optymalizację procesów finansowych w firmie. Odpowiednie wdrożenie umożliwia także poprawę wyników finansowych. Oczywiście, są to kwestie związane głównie z ograniczeniem kosztów obsługi, ale nie tylko! Jednym ze sposobów na dodatkowy przychód jest możliwość sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych.

Tradycyjne doładowania z użyciem „kart-zdrapek” wymagają od sprzedawcy wcześniejszej inwestycji, bez pewności osiągnięcia konkretnych wyników finansowych. Problemem jest również to, że trzeba kupić karty różnych operatorów. Terminal płatniczy może wyeliminować ten problem. Odpowiednia konfiguracja urządzenia pozwala na sprzedaż doładowań bez konieczności zakupu kart „prepaid”. Taka transakcja jest automatycznie rozliczana – przy każdym zakupie naliczana jest prowizja dla sprzedającego.

Oprócz sprzedaży doładowań, przedsiębiorcy mogą też wykorzystać terminal płatniczy m.in. do wypłat gotówki, obsługi kart zagranicznych, przyjmowania płatności BLIK czy uczestnictwa w programach lojalnościowych.

Co najważniejsze, nie zawsze trzeba kupować terminal! Możliwa jest opcja rozliczania terminalu na zasadzie abonamentu, połączonego z odpowiednią prowizją dla wypożyczającego. Dzięki temu, na terminal płatniczy mogą sobie już pozwolić nawet bardzo mali przedsiębiorcy. Ich klienci z pewnością docenią wygodę i komfort, jaki daje możliwość płatności z użyciem karty płatniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *