Sprawdzony sposób na analizę sprzedaży

analityka sprzedaży

 

 

Strategia sprzedaży produktu to jeden z najważniejszych elementów biznesplanu. Co zrobić, gdy obrana strategia się jednak nie sprawdza? Jakimi metodami analizować sprzedaż? Czy program do wystawiania faktur może okazać się pomocnym narzędziem?

 

Biznesplan a strategia sprzedaży

 

Właściwa strategia sprzedaży produktu lub usług powinna zostać opracowana już na etapie biznesplanu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca wchodzi na rynek bez podstawowego rozeznania potrzeb potencjalnych klientów. Popyt i podaż to nie wszystko. Właściciel nowej firmy musi oszacować wiele kwestii, kluczowych dla przetrwania przedsiębiorstwa. Szacunkowa wysokość stałych i zmiennych wydatków, ilość klientów, poziom zainteresowania produktem, wydatki na reklamę – to tylko wybrane zagadnienia, które powinny zostać uwzględnione w strategii sprzedaży.

 

Statystyki sprzedaży – zbędne czy konieczne?

                       

Wstępna strategia sprzedaży z biegiem czasu – i zależnie od okoliczności – może ulec zmianie. Jeżeli przychody firmy są zgodne z oczekiwaniami, strategia pozostaje niezAnaliza sprzedażymienna. W przeciwnym przypadku, konieczne jest przeprowadzenie fachowej analizy sprzedaży. W razie pojawienia się dużego kryzysu (zupełny brak zainteresowania produktem, zaległości w płatnościach itp.) należy rozważyć skorzystanie z fachowej porady – dobrego księgowego, specjalisty od marketingu, specjalisty e-commerce.

 

Mały kryzys w sprzedaży można jednak przewidzieć, posługując się chociażby raportami sprzedaży, dostarczanymi przez program do wystawiania faktur.

 

Raporty i analizy w programach do wystawiania faktur

 

Większość nowoczesnego oprogramowania księgowego posiada dodatkowe funkcje, pomocne w regularnej analizie sprzedaży. Zazwyczaj mowa o prostych raportach podsumowujących np. ilość sprzedanych produktów, wzrost lub spadek zainteresowania produktem, procent stałych klientów itp. Dzięki raportom możemy też uzyskać informacje odnośnie zaległych lub niezrealizowanych płatności.

 

Dobre, rozbudowane programy do wystawiania faktur można zazwyczaj zintegrować z popularnymi systemami sprzedaży (platformy on-line). Zbiorcze, regularne dane z systemów e-commerce mogą także stanowić solidne źródło informacji finansowej. Które produkty są najchętniej kupowane? Czy istnieją zaległości w płatnościach? Jak wygląda kontakt z dostawcami materiałów? Czy firma posiada nadwyżkę finansową? Wydajny raport powinien udzielić odpowiedzi na te pytania i pomóc w zmianie lub opracowaniu nowej strategii sprzedaży.

 

Dodatkowych działań może wymagać budowanie strategii wieloletniej. W takim wypadku niezbędna jest m.in. dokładna analiza rocznych zestawień i raportów sprzedażowych (przy prowadzeniu pełnych ksiąg rachunkowych). Być może warto wziąć pod uwagę zatrudnienie specjalisty, który oszacuje ryzyko i podpowie, jak zoptymalizować wydatki firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *