Jak skutecznie oprawić dokumenty?

oprawa dokumentów

Ważna dokumentacja w firmie powinna być skrupulatnie posegregowana. Umowy, faktury, projekty czy sprawozdania muszą być przechowywane i pospinane w taki sposób, żeby pracownicy mieli do nich szybki i łatwy dostęp. Jak skutecznie spiąć dokumenty, aby estetycznie się prezentowały oraz można było je swobodnie przeglądać?

Jaka metoda oprawy będzie najlepsza dla małej ilości kartek?

Do połączenia niewielkiej liczby arkuszy odpowiednie będą kolorowe listwy zaciskowe. Przy ich użyciu nie jest konieczne dziurkowanie kartek. Należy jedynie wsunąć do plastikowej rynienki poukładane dokumenty. Ta metoda nie niszczy papieru – po wyjęciu z listwy nasze arkusze pozostają w nienaruszonym stanie. W zależności od rozmiaru, listy zaciskowe skutecznie zesztukują 25, 50 lub nawet 90 cienkich kartek w formacie A4.

Połączenie niezbyt grubych plików dokumentów jest możliwe także dzięki zastosowaniu systemu twardych okładek. W tym przypadku używa się metalowej listwy, która zapewnia wysoką trwałość zespolenia kartek. Ten sposób najczęściej stosuje się do oprawy prac dyplomowych na wyższych uczelniach.

Mniej ważne akta wystarczy wpiąć do skoroszytu lub segregatora. Jeśli nie chcemy przebijać papieru dziurkaczem i ochronić kartki przed zniszczeniem czy zakurzeniem, dobrze jest zastosować dodatkowo foliowe koszulki, okładki i teczki do przechowywania dokumentów.oprawa dokumentów

W jaki sposób najlepiej spiąć dużą ilość stron?

Bardziej pokaźne komplety dokumentacji najłatwiej będzie zbindować. Aby zrobić to samodzielnie niezbędna jest maszyna do bindowania oraz komplet kolorowych i przezroczystych okładek. Dobrą i niezwykle praktyczną metodą w przypadku ilości nawet 500 stron jest także termobindowanie. Klej znajdujący się wówczas na okładce w dosłownie kilka minut połączy nasze kartki.

W przypadku niektórych papierowych folderów reklamowych, ofert czy katalogów firmowych o niestandardowych formatach i grubszej gramaturze papieru warto rozważyć bardziej elegancką, drucianą metodę oprawy. Jest ona stosowana np. w dużych kalendarzach ściennych. Takie rozwiązanie umożliwia przekładanie każdej ze stron o 360 stopni. Podobnie jak bindowanie, oprawa druciana jest bardzo wygodna, ponieważ kartki można na płasko rozłożyć na stole czy też kserokopiarce. Do wyboru w tym przypadku jest także bardzo szeroka gama grzbietów i okładek, które możemy dopasować kolorem lub stylem do charakteru naszej dokumentacji.

Skuteczną oprawę nawet 300 stron uzyskamy jeszcze dzięki dość ekskluzywnemu rozwiązaniu, jakim jest metoda c-bind. To forma opraw typu introligatorskiego. Jednym ruchem wkłada się całą ryzę w solidną dużą twardą okładkę. Może ona być wedle naszego uznania przezroczysta lub w całości pokryta wybranym przez nas kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *