O czym warto pamiętać zakładając sklep internetowy?

sklep online - o czym pamietac

Wydawać by się mogło, że założenie własnego sklepu internetowego jest bardzo prostym zadaniem. Okazuje się jednak, że nie wystarczy doskonały pomysł – ważna jest analiza rynku, opracowanie strategii, kampanii marketingowej i wiele innych czynności. Istotna jest też sama nazwa naszego sklepu. Czego jeszcze nie należy pomijać przy zakładaniu swojego e-biznesu?

Jak właściwie zakłada się sklep internetowy?

Do założenia swojego sklepu w Internecie niezbędne jest m.in. dobranie oprogramowania, domeny oraz hostingu. Wiele osób uważa, że najtrudniejszym zadaniem jest właśnie wybór oprogramowania. Mamy w tym przypadku kilka rozwiązań, m.in. zakupienie oprogramowania gotowego z utrzymaniem sklepu, zakupienie oprogramowania indywidualnego lub też oprogramowania bez utrzymania naszego e-interesu.

Domena to inaczej adres naszego sklepu, dlatego musi być on łatwy do zapamiętania, a jednocześnie oryginalny. Często zaleca się, aby jego nazwa od razu wskazywała, jakiego typu produkty można pod tym adresem otrzymać. Hosting z kolei to udostępnianie zasobów serwerowni przez dostawcę internetowych usług. Wybierając go musimy przeliczyć, ile będzie nas ta usługa kosztować w dłuższej perspektywie, np. kilku lat, a nie kierować się wyłącznie atrakcyjną promocją na pierwszy rok.

Jakie formalności należy spełnić zakładając internetowy sklep?

Każdy, kto marzy o własnym sklepie internetowym, nie może zapominać o kilku formalnościach. Przede wszystkim powinniśmy założyć działalność gospodarczą. Po uzyskaniu nr NIP, REGONU, zarejestrowaniu swojej działalności i określeniu siedziby oraz firmowego konta będziemy mogli działać w pełni legalnie.

Ważne, aby bazę swojego sklepu zgłosić do GIODO – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jeżeli chcemy, by klienci mogli płacić za pośrednictwem swojej karty płatniczej lub otrzymywać zamówione produkty dzięki kurierom, konieczne jest podpisanie z firmami określonych umów o współpracy (porównywarka kurierów może pomóc w doborze zaufanej, a jednocześnie najtańszej firmy kurierskiej).

Jak wybrać dostawców i doręczycieli zamówionych produktów?

Kiedy już określiliśmy dokładnie, co właściwie będziemy sprzedawać w założonym przez siebie sklepie, musimy poszukać dostawców. Powinni oni nie tylko sprawnie działać, ale również mieć dość tanie usługi – inaczej może się zdarzyć, że szybko będziemy musieli zamknąć swoją działalność. Najlepiej przeszukać branżowe fora i portale, warto poczytać też opinie na forach o konkretnych dostawcach. Na początku wystarczającym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług hurtowni, która będzie wysyłać bezpośrednio od siebie produkty zamówione przez klienta.

Kiedy nasza firma się rozwinie, konieczne będzie znalezienie innych dostawców oraz doręczycieli. Wybierając firmę kurierską powinniśmy się jednak zastanowić, na czym najbardziej nam zależy – wysokiej jakości usług, korzystnej cenie czy może szybkiej wysyłce. Podstawą jest więc dokładna analiza, a pomocna z pewnością okaże się w tym wspominana już porównywarka kurierów. Na podstawie dostarczonych przez nią danych łatwiej nam będzie podjąć decyzję, którą firmę kurierską wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *