Jak najtaniej zwrócić towar do sklepu?

Jak zwrócić towar do sklepu

Zakupy mają swój urok, któremu poddają się praktycznie wszyscy! Niekiedy decyzje podejmowane w ich trakcie okazują się chybione. Za duża bluzka, towar niezgodny z opisem czy nietrafiony prezent to problem znany każdemu. Co zrobić w sytuacji, kiedy towar nie spełnia oczekiwań?

Prawo konsumenta –­ najważniejsze informacje

Konsumentom niezależnie od tego, czy kupią produkt w sklepie stacjonarnym, czy internetowym wydaje się, że mają takie same prawa. Otóż myślenie takie jest błędne, bo znacznie więcej przywilejów mają osoby zakupujące towar w e-sklepie. Zgodnie z art. 34 ustawy o prawach konsumenta klient sklepu internetowego ma prawo zwrócić nabytą rzecz najpóźniej do 14 dni od odstąpienia od umowy. W tym też czasie sprzedawca musi przyjąć towar i zwrócić równowartość jego ceny wraz z kosztem doręczenia. Z kolei, koszt odesłania produktu ponosi klient, co więcej, jeśli wybrał inny niż najtańszy sposób dostawy, to sprzedający nie ma obowiązku zwrotu tej kwoty. W związku z tym koszty wysyłki i zwrotu mogą być dosyć spore.

Jak nie przepłacić za zwrot towaru

Ceny przesyłek w Polsce są bardzo zróżnicowane. Zależy to nie tylko od wielkości przesyłki, ale także od cennika konkretnej firmy kurierskiej. Dlatego też koszt jej może wynieść kila bądź kilkadziesiąt złotych. Aby nie narazić się na dodatkowe (niekiedy stosunkowo duże) koszty związane ze zwrotem towaru, należy wybrać firmę oferującą tanie przesyłki. Warto też dodać, że to nie musi być ten sam kurier, który dostarczył towar. W przypadku więc nieudanego zakupu można poszukać naprawdę taniego przewoźnika, by straty finansowe były jak najmniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie cen firm kurierskich w Polsce, których pełną listę można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce – ZnajdzKuriera.pl lub w zwykłych wyszukiwarkach internetowych Google czy Bing.

firmy kurierskie w polsce

Co zrobić, aby tanio i bezpiecznie odesłać towar?

Jeśli towar nie spełnia oczekiwań klienta, to można odesłać go na kilka sposobów. Wśród firm kurierskich w Polsce najczęściej wyróżnia się różne warianty obsługi zwrotów. Różnice te wynikają ze sposobu generowania listu przewozowego przesyłki zwrotnej, jak i zamawiania kuriera.

Przykładowo w jednym z wariantów generowany jest list przewozowy w chwili wysyłki zamówionego towaru, czyli w czasie tworzenia pierwotnej paczki przez e-sklep. Z kolei, inny zakłada, że klient może skontaktować się z konkretną firmą kurierską i podać numer, jaki został mu nadany przez sklep internetowy. Kolejny wariant polega na wydrukowaniu zwrotnego listu przewozowego przez klienta i zamówieniu kuriera przez integrację systemową sklepu internetowego z firmą kurierską. Oczywiście to tylko kilka z opcji, bo tak naprawdę każda z firm przesyłkowych ma swoje indywidulane formy zwrotu towaru.

Robiąc zakupy w e-sklepach, należy jednak zwracać uwagę na jego umowę z firmą kurierską. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zwrot towaru będzie bezpłatny. Jak pokazują badania, informacja o pokryciu kosztu towaru przez sklep internetowy znacząco zwiększa liczbę jego klientów. Dlatego też sporo sklepów internetowych decyduje się na takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *