Na co zwrócic uwagę przy wyborze terminala płatniczego

Kupno terminala płatniczego w firmie to jeden z najistotniejszych wymogów prowadzenia nowoczesnej działalności gospodarczej. Płatności bezgotówkowe już od jakiegoś czasu zostały podstawową formą uiszczania należności – dzięki nim przedsiębiorcy mogą błyskawicznie rozliczać wszystkie sprzedane towary i usługi.

O czym trzeba pamiętać kupując terminal?

Sprzedawcy chcący zainwestować w terminal płatniczy mogą wybierać spośród kilku opcji dostępnych aktualnie na rynku. Najczęściej spotykane rodzaje terminali to stacjonarne, GPRS, internetowe oraz tzw. mPOS. W przypadku działalności gospodarczej nierozłącznie związanej z tylko z jednym miejscem prowadzanie sprzedaży, najlepszą inwestycją będą terminale płatnicze zainstalowane na stałe do stanowiska kasowego. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenie wymaga stałego połączenia telefonicznego i internetowego do poprawnego działania. Każda operacja z użyciem karty płatniczej musi być ostatecznie potwierdzona w banku, u którego została wydana karta należąca do kupującego. Aby było to możliwe, terminal musi połączyć z centralą systemu. Zaletą takiego rozwiązania jest brak opłat naliczanych przy każdym transferze danych. Wadą, ograniczone możliwości przenoszenie terminala.

Inną propozycją mogą być urządzenia, które nie są uzależnione od stałego połączenia. Wykorzystują one bezprzewodową transmisję danych, pozwalającą na dokonywanie płatności, niezależnie od miejsca użycia terminalu. Na rynku dostępnych jest dwa rodzaje systemów oferujących takie możliwości. Jednym z nich jest terminal GPRS – technologia ta polega na pakietowym przesyłaniu danych w sieci GSM. Najczęściej każda transmisja informacji wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Ze względu na niską prędkość przesyłania danych, GPRS jest powszechnie uznawany za nieco przestarzały.

hand entering password to bank terminal

Dużo nowocześniejszym rozwiązaniem są mobilne terminale POS np. od http://zamowterminal.pl/. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą być wykorzystywane w niemal każdym smartfonie. Wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację – nie wymaga ona oddzielnego połączenia. Zazwyczaj cała transakcja przebiega w ramach pakietu danych udostępnianych przez operatora komórkowego. Tak ustawiony terminal można niemal dowolnie przenosić z miejsca na miejsca.

 

 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się terminal?

Istotną kwestią, którą należy rozważyć kupując urządzenie do płatności bezgotówkowych jest bezpieczeństwo transakcji. Należy wcześniej sprawdzić, że dostawa usługi powinien oferować nie tylko pełny monitoring wszystkich operacji, ale także zapewnić odpowiednią certyfikację urządzenia. Pewną koniecznością jest też sprawdzenie, czy wraz terminalem sprzedawca dostaje także pakiet usług dodatkowych takich jak płatności zbliżeniowe, doładowanie telefonów komórkowych czy możliwość zbierania punktów cashback.

Terminale płatnicze wykorzystywane w działalności gospodarczej powinny charakteryzować się dopasowaniem do konkretnego rodzaju biznesu. Dla niektórych sprzedawców idealne będzie urządzenie stacjonarne bez dodatkowych opcji. Sprzedający, od których wymaga się mobilności powinni zaś zainwestować w taki terminal, który pozwala dokonywać płatności z dowolnego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *