Kursy dokształcające. Czy warto w to inwestować?

szkolenia

 

Coraz więcej osób zauważa, że edukacja na uczelniach wyższych nie spełnia wszystkich wymogów rynku pracy. Reformy nie nadążają za potrzebami pracodawców i w rezultacie kształcą rzesze bezrobotnych oraz osób, które posiadają wiedzę tylko teoretyczną bez przydatnych umiejętności praktycznych. Jak stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy? Najlepiej poprzez samodzielny rozwój lub kursy doszkalające, które ułatwią zdobycie nowych kompetencji.

 

Czy warto się dokształcać?

Zdecydowanie warto! W obecnych czasach nie możemy liczyć na jasną ścieżkę kariery. Mało który pracodawca przedstawia nam konkretny plan pokazujący ile lat musimy pracować, by otrzymać podwyżkę i jakie wymagania musimy spełnić do awansu. Dzisiaj to my sami musimy zadbać o swoje umiejętności i kwalifikacje, by piąć się po kolejnych szczeblach kariery.

 

Jakie korzyści przynoszą szkolenia i kursy doszkalające?

 

  1. Podniesienie kwalifikacji

Zmieniające się tendencje na rynku pracy sprawiają, że 5-letnia wiedza zdobyta na studiach szybko się dezaktualizuje. Warto więc raz lub dwa razy do roku wybrać się na kurs, który pozwoli nam pozostać w temacie i na bieżąco uczestniczyć w zachodzących zmianach. Wiele takich kursów jest organizowanych przez uczelnie wyższe. Przykładowo, szkolenia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu obejmują zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych w firmie, negocjacjami, zarządzaniem ludźmi czy analityką finansową. Dzięki tak wąskiej tematyce, nawet krótkie kilkudniowe szkolenie pozwala na zwiększenie kwalifikacji i poszerzenie wiedzy.

 

  1. Zmniejszenie stresu związanego z utratą pracy

Świadomość posiadania odpowiednich kompetencji oraz nadążanie za potrzebami rynku sprawia, że nie musimy martwic się o utratę pracy. Dbanie o swój rozwój i ciągle dokształcanie się daje nam pewność siebie, a nowe umiejętności otwierają przed nami wiele ścieżek rozwoju. Aktualizując swoją wiedzę i zdobywając nowe kwalifikacje oraz mając już pewne doświadczenie zawodowe możemy także wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia.

 

  1. Szansa na awans

Podnoszenie swoich umiejętności to także szansa na awans. Pracodawca widząc nasze zaangażowanie, które przynosi efekty dzięki nowo nabytym kwalifikacjom, z pewnością doceni wysiłek włożony w naukę. Może jednak też zdarzyć się, że nasz przełożony poczuje się zagrożony i utrudnić nam otrzymanie awansu. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy aby na pewno chcemy pracować w miejscu, w którym zaangażowanie w pracę jest odbierane właśnie w taki sposób.

 

  1. Nowe ścieżki kariery

Nowe kwalifikacje to także nowe możliwości na rynku pracy. Nie mamy obowiązku pracowania w jednym miejscu do emerytury. Pojawiają się też głosy, że prace powinno zmieniać się co 8 lat, by uchronić się przed wypaleniem zawodowym. Zwykle po tym czasie w firmie nie ma już dla nas zbyt wielu wyzwań, wpadamy w rutynę i przestajemy odczuwać jakąkolwiek chęć do pracy. Warto więc od czasu do czasu odbyć szkolenie, na którym zdobędziemy nowe kompetencje ułatwiające nam rozpoczęcie nowej kariery.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *