Jak działa klej na ciepło?

Klejenie jest jednym z istotniejszych procesów wykonywanych w ramach różnych napraw domowych oraz podczas prac przemysłowych. Dzięki temu procesowi można sklejać ze sobą różne powierzchnie i naprawiać przedmioty, tworzyć opakowania czy też wytwarzać inne rzeczy, ozdoby, przymocowywać etykiety, itp. W tym celu wykorzystywane są różne typy klejów.

Istnieje wiele rodzajów klejów w sztyfcie, płynie, itp. Są one często stosowane w domach, a nawet przez dzieci w szkole. Okazuje się jednak, że w zastosowaniach produkcyjnych i przemysłowych wykorzystywane są specjalne odmiany kleju typu hot melt. Jest to innymi słowy tak zwany klej na ciepło, czyli produkt uzyskujący swoją odpowiednią konsystencję i właściwości po podgrzaniu go do odpowiedniej, wysokiej temperatury. Początkowo klej ten ma stałą konsystencję i zmienia się w płyn po zastosowaniu właściwej temperatury.

Rodzaje kleju na ciepło ze względu na skład

Istnieje kilka odmian kleju aktywującego się i działającego po ogrzaniu go do odpowiedniej temperatury. Klej na ciepło EVA to nic innego jak preparat z dodatkiem octanu winylu. Kleje PUR są produktami z dodatkiem poliuretanu, a PO posiadają dodatek poliolefiny. Oprócz tego w klejach termotopliwych wykorzystywane są również żywice naturalne oraz syntetyczne. Bardzo często stosowane są też specjalne wzbogacające woski obniżające temperaturę pracy, poprawiające lepkość czy też zwilżalność. Zastosowane przeciwutleniacze chronią przed degradacją kleju i utratą jego właściwości w wyniku utleniania. Niektóre kleje posiadają plastyfikatory i dzięki temu ich spoina jest bardziej elastyczna.

Działanie i zastosowanie kleju na ciepło

Klej na ciepło posiada formę specjalnych poduszek, granulek czy też lasek, które umieszcza się w pistoletach oraz innych urządzeniach i systemach klejących. Sprzęt ten ogrzewa klej w postaci stałej, który pod wpływem temperatury zyskuje postać płynną oraz właściwości klejące. Następnie przy wykorzystaniu pistoletu lub innego sprzętu, klej jest nakładany na sklejane powierzchnie. W mniejszych nakładach, oprócz pistoletów, wykorzystywane są systemy progresywne pompujące klej do pistoletu z zasobnika z siatką grzewczą. Większe nakłady wykorzystują systemy zbiornikowe, których działanie oparte jest na wykorzystaniu dużych zbiorników ogrzewających większe ilości kleju.

Najważniejsze parametry, jakie powinien posiadać dobry klej na ciepło

Kleje ogrzewane przed aplikacją są produktami zapewniającymi wydajne i skuteczne klejenie różnych powierzchni w branży opakowań, etykiet, poligrafii, montażu, w artykułach higienicznych, przemyśle meblarskim, tytoniowym, transportowym, samochodowym, budowlanym i innych branżach. Dobry klej na ciepło powinien charakteryzować się odpowiednią lepkością, właściwym punktem mięknięcia, odpowiednim czasem otwarcia i krzepnięcia, a także dobrze dopasowaną temperaturą pracy. Kleje te są zwykle przezroczyste, ale dostępne są również wersje posiadające kolor biały lub lekko żółty. W Polsce działa wiele firm i sklepów dostarczających klientom różne rodzaje klejów działających na ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *