Czym odznacza się dobry detektyw?

W obecnych czasach informacja jest jednym z najcenniejszych dóbr. Parafrazując, można powiedzieć, że dobra informacja sporo kosztuje. I to dosłownie. Ale – dobra, pewna i sprawdzona informacja ma też swoją określoną, całkiem niemałą wartość pozamaterialną. Nie dziwi więc, że zbieranie określonych informacji jest obecnie bardzo intratnym zajęciem, a osoby posiadające umiejętności skutecznego pozyskiwania różnorodnych informacji znajdują szybko zajęcie.

Detektyw – kto to taki?

Myśląc o pozyskiwaniu informacji, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi detektyw Warszawa. Rzeczywiście – detektyw, to najbardziej popularne określenie dla osób usiłujących rozwikłać zagadkowe zdarzenia, a także tych zajmujących się wyłapywaniem i dokumentowaniem tego, co niektórzy chcieliby utrzymać w tajemnicy. Jednak usługi detektywistyczne Warszawa obejmują znacznie szersze obszary naszego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego oraz społecznego. Mało kto ma świadomość, że poza tropieniem zbrodni czy śledzeniem niewiernego małżonka, detektyw pomaga zdobywać również informacje dotyczące świadków określonych wydarzeń – na przykład wypadków komunikacyjnych, rodzin zmarłych spadkodawców czy osób spotykających się z naszymi dziećmi.

Coraz więcej spraw zgłaszanym detektywowi dotyczy także zagadnień związanych z funkcjonowaniem firm. Najpopularniejsze z nich to na przykład:

 • kontrola wiarygodności pracowników i kontrahentów;
 • wykrywanie kradzieży wewnętrznych oraz kontrola poprawności wykorzystywania dóbr firmowych, np. samochodu służbowego, czy wykrywanie uchybień w procedurach transportowych itp.;
 • kontrola zasadności zwolnień lekarskich;
 • wykrywanie nieuczciwej konkurencji oraz weryfikowanie przestrzegania umów zakazu konkurencji
 • zbieranie dowodów obciążających nierzetelnych kontrahentów.

Na czym polega praca detektywa?

Zatem, wpisując w wyszukiwarce przykładowe hasło: usługi detektywistyczne Warszawa, warto wiedzieć, na co się nastawić. Na wstępie należy od razu zaznaczyć, że w warunkach polskiego prawodawstwa funkcja detektywa to cywilna profesja. W takim uwarunkowaniu jego działalność i dozwolone granice postępowania regulują przede wszystkim przepisy Kodeksu Cywilnego oraz inne akty prawne władne w tym zakresie. Innymi słowy – detektyw może w swojej pracy posługiwać się wszelkimi metodami zbierania informacji w taki sposób, jak każdy inny obywatel.

Pozostając w granicach prawa, detektyw może więc pozyskiwać informacje, zbierać dowody i przetwarzać je w taki sposób, żeby wspomóc zleceniodawcę w uzyskaniu jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące go pytania. Skąd więc różnica pomiędzy jego działaniami, a czynnościami, które może podejmować każdy obywatel? Otóż różnica tkwi w kompetencjach i indywidualnych cechach osobowości.

Dobry detektyw – czyli jaki?

Kompetencje detektywa można wypisać w kilku punktach – jak poniżej:

 • spostrzegawczość i dociekliwość
 • cierpliwość
 • skrupulatność
 • dyskrecja i opanowanie
 • wysoka kultura osobista i komunikatywność
 • kreatywność i umiejętność znalezienia się w różnych sytuacjach.

Jednak to, co niewątpliwie czyni detektywa skutecznym, można opisać jednym zdaniem. Otwarty umysł, logiczne myślenie i umiejętność łączenia faktów. Wówczas najdrobniejszy szczegół umykający przeciętnemu obserwatorowi może przynieść rozwiązanie sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *