Co warto zabrać ze sobą na wakacje

Każdego roku w okolicach czerwca – sierpnia tysiące osób boryka się z podobnym problemem. Urlop za pasem i trzeba się zastanowić nad jedną, niezwykle istotną kwestią – co zabrać ze sobą na wakacje? Na co się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych przygód i kłopotów?

O czym należy pamiętać jadąc na wakacje?

W przedwakacyjnym rozgardiaszu może zdarzyć się naprawdę bardzo wiele. Niezależnie od tego, na jakie trudności natknie się przyszły wczasowicz to każda z nich może spowodować, że nieopatrzenie zostanie pominięte coś, bez czego wakacyjny wyjazd będzie bardziej stresogenny niż było to wcześniej zaplanowane.

Jadąc zagranicę warto pamiętać o tym, żeby zapewnić sobie ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków czy chorób. Przydatne może być tutaj wyrobienie specjalnej karty EKUZ. Pozwala ona na potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne w kraju macierzystym. Dzięki temu, w przypadku wizyta u lekarza poza granicami kraju, osoba wyjeżdżająca może bezproblemowo korzystać z tamtejszej opieki zdrowotnej. System zdrowotny danego kraju automatycznie potwierdza posiadane ubezpieczenie na podstawie karty EKUZ. Taką kartę bez problemu wyrobić można w każdym wojewódzkim oddziale NFZ.

young group showing credit card and chatting in restaurant

Innym rodzajem karty, o której warto pamiętać jest karta płatnicza. Wyjeżdżając poza granice swojego kraju należy pamiętać o posiadaniu pieniędzy w walucie odpowiedniej do tej, która jest honorowana na danym obszarze. Oczywiście, gotówka może zostać wcześniej wymieniona w dowolnym kantorze. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak posiadanie karty pozwalającej na dokonywanie transakcji bezgotówkowych w dowolnym miejscu świata. Terminale płatnicze, dzięki którym możliwe jest dokonywanie takich operacji są dostępne w prawie każdym świecie. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie środki są związane z transakcją są błyskawiczne zamieniane na walutę kraju, w którym dokonywana jest płatność. Wystarczy tylko, że danym sklepie będzie sprawny terminal płatniczy.

Co jeszcze warto sprawdzić przed wyjazdem?

Ważnym elementem, bez którego nie powinien obejść się żaden podróżujący jest dobrze wyposażona apteczka. Z pewnością przydadzą się takie leki, których używa się, na co dzień – tabletki przeciwbólowe, krople do oczu czy leki menstruacyjne. Jeżeli celem wyjazdu jest plaża, konieczne jest też zabranie filtrów przeciwsłonecznych czy innych preparatów, które pozwolą poradzić sobie z poparzeniami. Przydatny okazać może się również zestaw plastrów i opatrunków – najlepiej w duecie z wodą utlenioną.

Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w przejściówkę pozwalająca podłączyć np. ładowarkę do telefonu. W niektórych krajach gniazdka elektryczne nie zawsze pozwolą podłączyć dokładnie takie sam rodzaj zasilania „jak w domu”. Ze względu na różnice m. in. w kształcie otworów czy dostarczanego napięcia, warto wcześniej zweryfikować czy możliwe będzie wykorzystanie standardowych ładowarek i zasilaczy.

Bezpośrednio przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić czy nie zostały pominięte ważne dokumenty takie jak dowód osobisty czy paszport. Ich brak może przyczynić się do nieprzyjemnych konsekwencji, zwłaszcza, jeżeli wakacyjny wyjazd odbywa się do krajów spoza granic Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *